از آبشار خروشان شلماش تا غار شگفت انگیز سهولان

پێشه‌کی جێژنی نه‌ورۆزتان پیرۆز بێت

آبشار شلماش-غار سهولان
شه‌ڵماش و سه‌هۆڵان

آبشار خروشان شلماش

 “آبشار شلماش” از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که…

در سطح استان آذربایجان غربی و در شهر کردنشین سردشت جاری است. همه ساله هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از دیگر شهرهای کردنشین برای دیدن این آبشار زیبا عازم سردشت می‌شوند. “آبشار شلماش” در 10 کیلومتری جنوب شهرستان مرزی سردشت واقع شده است، در دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده. ارتفاع این آبشار حدود 15 متر است  و در زمان پرآبی با سرازیر شدن از لای صخره ها و ایجاد منظره ای بدیع تشکیل استخر می دهد. “شلماش” از سه آبشار پشت سر هم تشکیل شده که برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافت نسبتاً زیادی را پایین رفته و وارد دره‌ای عمیق اما بسیار زیبا و چشم نواز شوید. البته در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر تر شده‌است.
در سفر هیات دولت به استان آذربایجان غربی آبشار شلماش به عنوان منطقه ویژه گردشگری مصوب شده و در طرح توسعه ی این محل، قرار است مجتمعهای اقامتی و توریستی برای رفاه حال گردشگران ساخته شود.

غار شگفت انگیز سهولان مهاباد

“غار سهولان” مهاباد یکی از زیباترین و بی نظیر ترین پدیده های طبیعی جهان است که در 30 کیلومتری جنوب شرقی مهاباد (در مسیر جاده مهاباد – بوکان) در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. “سهولان” به زبان کردی به معنی “یخبندان” است و مردم محلی غار را «کونه کوتر» یعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند. دلیل این نامگذاری نیز وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. این غار عظیم با برخورداری از یک حوضچه بزرگ از بی نظیرترین پدیده های طبیعی جهان در نوع خود به شمار می رود. سهولان با دالان های متصل به هم با عمق متوسط 11 متر، عرض 2 متر و طول 250 متر، آیینه ای از شکوه و بزرگی خالق هستی را در معرض نمایش گذاشته است. این غار آبی دارای 2 دهانه ورودی است که پس از ورود به درون آن به محوطه نسبتاً وسیعی می رسیم که بازدید کنندگان می توانند در آن استراحت کنند و در انتظار نوبت برای دیدن از قسمت های این پدیده عجیب و حیرت انگیز باشند. پس از عبور از راه عریضی غار، به کنار اسکله می رسیم که از اینجا به بعد بازدید کنندگان با استفاده از قایق های موتوری به تفریح و گردش می پردازند و از آن همه زیبایی که جلوه ای از هستی را به نمایش گذاشته، دیدن می کنند. هوای درون غار بسیار مرطوب و تاریک است که با کار گذاشتن صدها نورافکن امکان دید فراهم شده است. در این غار تاریکی محض برآن حاکم است اما هنرمندان نور پرداز توانسته اند ضمن ایجاد امکان دید، نگاره ها و پدیده ها را به شکل برجسته ای به نمایش بگذارند.
“سهولان” از دو بخش آبی با 3 حوضچه به هم چسبیده و بخش خشکی مجاور آن تشکیل شده و دارای قندیل های زیبا و فراوانی است که هم اکنون نیز در حال رشد هستند. از گونه های جانوری آن نیز می توان به کبوتر چاهی و خفاش اشاره کرد. قرار گرفتن این غار در میان رشته کوه های سربه فلک کشیده و دره های عمیق کاملا بکر و دست نخورده برعظمت و زیبایی این پدیده شگفت انگیز افزوده است. آب و هوای این محل بدلیل قرار گرفتن در ارتفاع دو هزارمتری از سطح دریا و محاط شدن درمیان قله های بلند در تابستانها خنک و در زمستانها بسیار سرد و یخبندان است. گفتنی است غار سهولان پس از غار علیصدر همدان دومین غار آبی بزرگ ایران است.

منبع: کوردپرس

همچنین ببینید

ماسی گۆمان

پرورش ماهی پل گومان | برادران قادری

از حدود سال های 84 و حتی قبلش ک رسول قادری به دنبال تاسیس پرورش ماهی بود، بالاخره نوروز 89 تکمیل شد و ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *